Zabezpieczenie antykorozyjne

Czym jest cynkowanie ogniowe?     

Cynkowanie ogniowe jest metodą zanurzeniową. Zarówno przygotowanie powierzchni, jak też powlekanie cynkiem odbywa się poprzez zanurzenie elementów konstrukcji w wannach, które zawierają kąpiele o odpowiednim składzie chemicznym. Końcowym etapem procesu cynkowania jest nałożenie powłoki cynkowej na czyste elementy stalowe, które zanurza się w roztopionym cynku. Temperatura robocza kąpieli cynkowej wynosi ok. 450°C. Następuje wtedy szybka reakcja między żelazem i cynkiem, która prowadzi do powstania na powierzchni stali powłoki cynkowej. Średnia trwałość takiej powłoki wynosi 30-50 lat.

W ten sposób zabezpieczone są wszystkie powierzchnie, nawet te ukryte w profilach zamkniętych. Pamiętać trzeba tylko o wykonaniu wszystkich niezbędnych otworów technologicznych.

Ze względu na wieloletni okres ochrony przed korozją jaki zapewnia ogniowa powłoka cynkowa, jest ona zabezpieczeniem bardzo ekonomicznym. Koszty ponoszone w momencie wykonywania powłoki w odniesieniu do okresu jej trwałości okazują się znikome.


Jaka jest różnica między podkładem cynkowym a ocynkiem ogniowym?

Podkład cynkowy, jak sama nazwa wskazuje jest warstwą podkładową farby proszkowej. W swoim składzie ma ok. 90% zawartości cynku. Stosuje się go przed nałożeniem ostatecznego koloru, w celu poprawy zabezpieczenia antykorozyjnego. W połączeniu z warstwą główną, tworzy na powierzchni metalu powłokę odporną na rdzę przez długie lata. Ale tylko na powierzchni. W przeciwieństwie do cynkowania ogniowego, nie dociera do wszystkich trudnodostępnych miejsc obecnych w bramach, ogrodzeniach, balustradach kutych. Wspomnieć tu należy połączenia płaskowników z prętami, koszyki, elementy spiralne, zakuwki i wiele innych. Jednak miejscami narażonymi najbardziej są wewnętrzne powierzchnie profili zamkniętych które są całkowicie pozbawione wspomnianej ochrony.   


Na czym polega malowanie proszkowe?     

Malowanie proszkowe to proces nanoszenia farby w postaci proszku na elementy metalowe, a następnie utwardzeniu w piecu przy temperaturze około 200 °C.

Powłoki wykonane przez malowanie proszkowe dają powierzchnie gładkie bez zacieków i zmarszczeń. Są odporne na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Ponadto charakteryzuje je duża twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.  

Farby proszkowe są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska. W procesie malowania nie wykorzystuje się szkodliwych rozpuszczalników. Farbę nanosi się jednokrotnie, a grubość uzyskanej warstwy jest porównywalna z trzema warstwami farby rozpuszczalnikowej. Natomiast w procesie utwardzania powłoki nie występuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery.


Jakie zabezpieczenie antykorozyjne wybrać?

Jedyną sprawdzoną metodą zapobiegającą korodowaniu elementów bram, ogrodzeń kutych jest system duplex. Zabezpieczenie antykorozyjne w tym systemie polega na nałożeniu na ogniową powłokę cynkową specjalnej powłoki malarskiej, co stanowi dodatkową ochronę przed korozją oraz umożliwia osiąganie zamierzonych efektów kolorystycznych. Powłoką tą jest farba proszkowa która chroni cynk przed utlenianiem i przedłuża jego trwałość.

 

Podstawowe zalety systemu duplex to:



 
Co z malowaniem tradycyjnym?

Malowania tradycyjnego nie stosujemy. Jest to metoda ogólnodostępna i tania. Pamiętać jednak należy o późniejszym regularnym konserwowaniu średnio co 3-7 lat. Wiąże się do niestety z dość uciążliwym czyszczeniem miejsc trudnodostępnych i bardzo czasochłonnym ręcznym nanoszeniu kolejnych warstw farby.

© 2008 - 2022 by Art-Bram. Wszelkie prawa zastrzeżone
projektowanie stron www